88202060 021

10

احتمال انجام مطالعات جدید انتقال آب خزر/ ارسال اطلاعات طرح به مجلس

انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه

یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۰

مجری طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی با تاکید بر اینکه در صورت لزوم مطالعات جدیدی درباره انتقال آب دریا انجام می شود گفت: اولین اظهارنظر رسمی درباره این طرح از سوی مرکز پژوهش ها صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رهبری با استقبال از گزارش تهیه شده در مرکز پژوهش های مجلس درباره مسائل مربوط به طرح انتقال آب دریای خزر گفت: گزارش مرکز پژوهش های اولین اظهارنظر در کشور بر اساس بخشی از اطلاعات و مستندات طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی است، اما همه منابع اطلاعاتی طرح مورد بررسی قرار نگرفته است.

مجری طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران ادامه داد: مرکز پژوهش ها مستندات و منابع خود را گزارش های طرح قرار داده، اما اینکه چرا همه منابع طرح مورد بررسی قرار نگرفته دلیل آن را نمی دانیم در حالی که اگر از ما اطلاعات بیشتری می خواستند در اختیارشان می گذاشتیم.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش ها برای تهیه گزارش تاکنون اطلاعاتی از ما نخواسته است افزود: در واقع گزارش مرکز پژوهش ها بر اساس گزارش عمومی (سنتز) ارائه شده، اما ما این آمادگی را داریم که اطلاعات کامل تری برای تهیه گزارش در اختیار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی قرار دهیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تصریح کرد: گزارش سنتز خلاصه ای از چندین هزار صفحه گزارشات مطالعاتی طرح در بیش از 26 جلد گزارش با انبوهی از جداول، نتایج آزمایش ها و خروجی نرم افزارهای مهندسی است که هر کدام در گزارشی جداگانه درج می شود و برای اینکه بتوانیم خلاصه ای از آنها داشته باشیم گزارش خلاصه سنتز تهیه می شود و طبیعتا گزارش سنتز مرجع خوبی برای اظهارنظر درباره همه طرح نیست.

رهبری با اشاره به انجام مطالعات زیست محیطی طرح یادآور شد: مطالعات زیست محیطی طرح از ابتدای مطالعات فاز یک طرح در مرداد سال 91 آغاز شد، گزارش اجمالی زیست محیطی به سازمان محیط زیست ارائه شد و در پی آن جلسه کارشناسی تشکیل و طرح موظف به انجام مطالعات تفصیلی ارزیابی اثرات شد.

وی تاکید کرد: لازمه تکمیل این مطالعات انجام آزمایشات فیزیکی، شیمیایی و اکولوژیکی آب خزر بود که آن هم با قراردادی که با پژوهشکده خزر بسته شد انجام آزمایشات در دستور کار قرار گرفت و صورت پذیرفت.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تصریح کرد: ضمن اینکه در مراحل مختلف انجام مطالعات گزارشات به سازمان محیط زیست هم ارسال می شد و در مواردی سوالات، ابهامات و اظهارنظرهای کارشناسی سازمان محیط زیست را هم دریافت کردیم، نهایتا گزارش نهایی و تکمیلی که پاسخ سوالات مطرح شده از طرف سازمان محیط زیست، نتایج آزمایش ها، نتایج، تحلیل و جمع بندی را آبان سال جاری (1393) به دفتر ارزیابی زیست محیطی، معاونت های سازمان محیط زیست و ادارات کل محیط زیست استان مازندران و سمنان ارسال کردیم.

مجری طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی گفت: در بخش محیط زیست انرژی زیادی گذاشتیم و مطالعات مفصلی انجام شده اما آمادگی داریم چنانچه مطالعات بیشتری در حوزه محیط زیست نیاز باشد، انجام دهیم.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon