88202060 021

10

حجم آبگیری سد «پیله سحران» افزایش می یابد

سد پیله سحران

پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۴

اردبیل - رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: حجم آبگیری سد «پیله سحران» در آینده نزدیک افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، عدیل سروی ظهر پنج شنبه در جلسه بررسی پروژه های آبی کشاورزی تصریح کرد: این سد به طول هزار متر مربع و ارتفاع ۱۰ متر با حجم آبیاری پنج میلیون مترمکعب احداث شده است.

وی تاکید کرد: با افزایش دو متری ارتفاع سد حجم آبگیری تا هفت میلیون مترمکعب افزایش پیدا می‌کند.

رئیس جهاد کشاورزی استان با اذعان به اینکه عملیات اجرایی این پروژه از سال‌های گذشته انجام شده ولی اصلاح آن در دوسال اخیر به انجام رسیده، اضافه کرد: از اراضی پایاب سد هزار و ۲۰۰ هکتار پروژه درحال اجرا و هزار و ۸۰۰ هکتار نیز در حال مطالعه است.

سروی تصریح کرد: سالانه ۱.۵ میلیون مترمکعب از این سد اراضی پایاب ساکنان کمی‌آباد و رضی‌آباد می‌توانند در فصل غیر زراعی برداشت کنند.

وی با بیان اینکه برای توسعه سد ۲۵ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است، ادامه داد: ساکنان این منطقه در فصل زراعی نیز امکان برداشت از منابع آن را خواهند داشت به طوری که نیاز آبی اهالی نیار و آقبلاغ نیز تامین می شود.

رئیس جهاد کشاورزی استان با تاکید به اجرای چهار پروژه بزرگ آبی در حوزه کشاورزی اضافه کرد: این چهار پروژه پایاب پیله‌سحران به مساحت هزار و ۲۳۰ هکتار و رضی‌آباد و کمی‌آباد ۹۶۰ هکتار و اراضی پایاب یامچی شامل دو پروژه شبکه آبیاری T ۱۵ به مساحت هزار و ۷۵۰ هکتار و اراضی پایاب غیر T ۱۵ محدوده هفت روستا به مساحت دو هزار و ۸۰۰ هکتار را شامل می‌شود.

به گفته سروی از بین این پروژه‌ها همزمان با هفته جهاد کشاورزی اراضی پایاب سدیامچی و شبکه آبیاری T ۱۵ به عنوان یک طرح ملی افتتاح می‌شود.

وی افزود: در مجموع شش هزار و ۷۰۰ هکتار پروژه در دشت اردبیل به صورت ملی در بخش تامین منابع آب اجرا می‌شود که هم اکنون هر چهار پروژه با تامین اعتبار مورد نیاز در حال اجرا است.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon