88202060 021

10

اعتبارات احیای دریاچه ارومیه ۲۰ برابر شد

افزایش اعتبار دریاچه ارومیه

پنجشنبه 23 بهمن 1393

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اعتبارات تخصیصی احیای دریاچه ارومیه ۲۰ برابر شد.

به گزارش تسنیم، مسعود باقرزاده کریمی با اشاره به جلسه هماهنگی اقدامات اجرایی سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه كه با حضور عیسی کلانتری رئیس ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: هماهنگی این دو نهاد به دلیل نقش سازمان حفاظت محیط زیست در احیای دریاچه ارومیه بسیار مهم است.

باقرزاده افزود: پیش از این جلسه عدد اعتباری که از مجموع اعتبارات تخصیصی برای احیای دریاچه ارومیه به سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص داده شده بود در حدود سه درصد کل اعتبارات بود که خوشبختانه پس از بحث و بررسی موضوعات مطرح شده از سوی سازمان و با نظر مثبت رئیس ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه این اعتبارات به 60 درصد افزایش یافت.

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: این افزایش به جهت حجم زیاد فعالیت‌های محول شده به سازمان و همچنین میزان اهمیت این اقدامات در احیای دریاچه ارومیه صورت پذیرفت. اینکه این بودجه به سرعت محقق شده است، نشان از عزم دولت و همکاری خوب سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای دریاچه ارومیه است.

وی با بیان اینکه برخی از محورهای اصلی فعالیت‌های سازمان حفاظت محیط زیست عبارت است از احیای اکولوژیک بخش‌های خشک شده دریاچه به ویژه در بخش جنوبی و همچنین تالاب‌های آب شیرین اطراف دریاچه که با توجه به کمبود آب در آن منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: آب موجود در تالاب‌های اقماری، پشتیبان قسمت‌های خشک شده دریاچه شده‌اند و حتی پرندگان مهاجر هم به آن قسمت مراجعه می‌کنند و از این رو ساماندهی این بخش مهم از دیگر وظایف سازمان در احیای دریاچه ارومیه است.

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بخش عمده اعتبارات تخصیصی نیز به منظور تثبیت گرد و غبار با استفاده از روش‌های مختلف در داخل دریاچه است.

وی با اشاره به گونه منحصر به فرد آرتمیا و تهدید بزرگی که در حال حاضر به دلیل شرایط دریاچه متوجه ذخیره ژنتیکی آرتمیا است، اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات و وظایف سازمان حفاظت محیط زیست ایجاد فضای طبیعی برای این گونه ارزشمند و حفظ و احیای و پرورش آن در سواحل دریاچه است.

باقرزاده اضافه کرد: جمع‌آوری آب باران در جزایر ارومیه با توجه به میزان بارش سالیانه آن منطقه که در حدود 300 میلی‌متر است و می‌تواند منبع خوبی برای تامین آب مورد نیاز حیات وحش منطقه باشد از دیگر وظایف سازمان است. با تامین آب و علوفه مورد نیاز حیات وحش منطقه، می‌توانیم در حفظ حیات وحش منطقه موفق شویم.

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: البته پیش از تخصیص این اعتبارات، سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات اجرایی بسیاری از جمله در خصوص سیستم‌های سطوح آبگیر باران، انتقال آب به جزایر به طور مثال از طریق خط لوله رشکان به جزیره اشک برای تامین آب حیات وحش، تغییر الگوی کشت و آبیاری و کاهش میزان آب مصرفی کشاورزی در منطقه و به طور کلی توسعه کشاورزی پایدار را آغاز کرده بود.

منبع : همشهری آنلاین
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon