88202060 021

10

تشدید خطر آلودگی منابع آبی کشور/ دوره فراوانی آب گذشت

تشدید کم ابی

یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۸

معاون وزیر نیرو با هشدار نسبت به ادامه وضعیت موجود منابع آبی کشور و خطر بروز تعارضات اجتماعی در مناطق کم آب، گفت: با افت شدید کیفیت در پیکره اصلی منابع آب و رودخانه‌ های کشور مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا دائمی اظهارداشت: تمامی مدیران ما از وضعیت بحرانی آب در کشور و شرایط حاکم بر منابع آب اطلاع دارند، ولی باید دید دانسته‌ های ما چرا در مرحله اقدام برای حل مشکل به خوبی به اجرا نمی‌ رسد؟

معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو اظهارداشت: بحران منابع آب، بحرانی است که در جامعه ما مطرح است و ما به دنبال انجام یک کار جدی و موثر در این زمینه هستیم، اما مدیریت ما به رسیدگی به مباحث بحران همچون کف‌ شکنی و مسدود کردن چاه غیرمجاز ختم شده، در حالی که باید فراتر از این نگاه کرد.

وی افزود: برخی افراد در کشور ما نظام تخصیص آب را دشمن خود می‌ دانند، در حالی که اگر نظارت و کنترل مستمر بر برداشت‌ های آب وجود نداشته باشد، این منابع پایدار نخواهد بود. دائمی با بیان اینکه بدون سرمایه اجتماعی هیچ طرحی نمی‌ تواند موفق باشد بیان داشت: هم اکنون بحران آب تمام ابعاد محیط زیست کشور را تحت تاثیر قرار داده که نمونه بارز آن وضعیت خوزستان است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه بخش عمده کشور ما محدوده خشک و فراخشک است گفت: این کشور در ۵۰ سال گذشته ۱۵ میلیون نفر جمعیت داشت، هر چند که زندگی و معیشت آنها مبتنی بر کشاورزی بود، اما منابع و مصارف آب همخوانی داشت و نیاز به مدیریت پیچیده‌ ای نداشت.

دائمی ادامه داد: امروز قداست آب از بین رفته و با فرمول های مناطق پُربار اروپا با منابع آب خود رفتار می کنیم. هم‌ اکنون مصرف بی‌ رویه آب خسارت جبران ناپذیری را به کشور وارد کرده است. وی با تاکید بر مدیریت به هم پیوسته آب، تفکر فرابخشی و مشارکت مردم در بخش آب تصریح کرد: باید بپذیریم آب یک نعمت خدادادی است و مثل برق و صنعت و خودرو قابل تجدید و احیا نیست، گاهی ساختن سد و شبکه هدف می‌ شود، در حالی که حفظ تعادل منطقه‌ ای، حقوق آب، تامین نیاز مردم و تامین پایدار آب هدف اصلی ما در بخش آب است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در مرحله‌ ای تقاضا و توسعه ظرفیت ما بیشتر شده و از دوره فراوانی آب جدا شده ایم گفت: هم اکنون در دوره مدیریت تقاضا قرار داریم و اگر مدیریت منابع آب درست انجام نشود به تعارض اجتماعی در مناطق کم‌آب کشور منتهی خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیشتر کشورهای توسعه یافته دنیا تجربه افت منابع زیرزمینی و نشست زمین را داشته‌ اند و توانسته‌ اند بر این مشکلات فائق شوند ادامه داد: ما نظام تخصیص آب را دشمن خود می‌ دانیم، در حالی که اگر نظارت و کنترل مستمر بر برداشت‌ های آب وجود نداشته باشد، این منابع پایدار نخواهد بود و یکروز از بین خواهد رفت.

دائمی با بیان اینکه آلودگی منابع آب هم‌ اکنون به یک مشکل جدی در کشور تبدیل شده است افزود: فاضلاب‌ های شهری، صنعتی و زه‌ آب کشاورزی تاثیر بسیار مخربی بر منابع آب کشور داشته و هم اکنون با افت شدید کیفیت در پیکره اصلی منابع آب و رودخانه‌ های کشور مواجه هستیم؛ برای نمونه رودخانه‌ ای مانند کارون هم‌ اکنون به مسیر عبور فاضلاب تبدیل شده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به طرح موضوع احیا و تعادل بخشی در دهه هشتاد و عدم حمایت از اجرای این طرح در آن زمان اظهارداشت: امروز علاوه بر عزم جدی و حمایت مجموعه وزارت نیرو از این طرح، اعتبار مناسبی نیز برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده و با جدیت مدیران خواهیم توانست این طرح را به اهداف در نظر گرفته شده برسانیم.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon