88202060 021

10

کشور سالی ۶ ماه درگیر خشکسالی است/ توان کنترل بحران آب را داریم

کم آبی

چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۶

قائم مقام وزیر نیرو، وقفه در ارائه خدمات آب و برق را غیرممکن دانست و گفت: ۶ ماه از سال را درگیر خشکسالی و ۶ ماه دیگر را درگیر برنامه‌ریزی برای آن هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستار محمودی با بیان این مطلب که آب و برق در زمره تاسیسات حیاتی کشور قرار دارند اظهارداشت: به واسطه حساسیت این تاسیسات، باید تمام تدابیر لازم برای پایداری ارائه خدمت در آنها رعایت شود چرا که بسیاری از حوادث طبیعی و تهدیدهای خصمانه، خدمات گسترده و عمومی را مورد هدف قرار می‌د‌هد.

قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر رعایت اصول پدافند غیرعامل از مرحله طراحی تا زمان بهره‌ برداری گفت: ما ۶ ماه از سال را درگیر تبعات خشکسالی هستیم و ۶ ماه دیگر را برای زمان خشکسالی برنامه‌ ریزی می کنیم که نتیجه این روند و برنامه ریزی ها به ما نشان می‌دهد که خوشبختانه در زمینه کنترل بحران موفق عمل کرده‌ایم.

محمودی افزود: اصول پدافند غیرعامل در تاسیسات و طرح‌ های صنعت آب و برق باید از مرحله طراحی تا زمان بهره‌ برداری رعایت و نهادینه شود. وی ادامه داد: وزارت نیرو به عنوان یک وزارتخانه مردمی به همراه زیرمجموعه آب جایگاه ویژه و مهمی در کشور دارد به‌ طوری که از خدمات آنها تمام بخش‌ های کشور متاثر می شوند.

وی با اشاره به اینکه خدمات به این گستردگی دارای چالش‌ های مختلفی است که می‌ تواند مسائل بحران، ایمنی و سلامت محیط کار را به همراه داشته باشد افزود: ما با مخاطره های گسترده‌ ای از جمله مخاطره‌ های طبیعی، انسانی، صنعتی و ... روبرو هستیم، حوادثی همچون برف، سیل و زلزله چالش‌ های دائمی در کشور ماست که اگر مدیریت نشوند، خدمات ما را با مشکل مواجه خواهند کرد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تاکید کرد: عرصه پدافند غیرعامل و سلامت محیط کار مصداق روشنی دارد، پدافند غیرعامل در آینده مهم تر می‌ شود زیرا با تغییرات آب و هوایی، افزایش جمعیت، آلودگی منابع آب و غیره مواجه خواهیم بود.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: عرضه خدمات آب شهری و برق باید به‌ صورت پایدار انجام شود چرا که وقفه در این خدمات به‌ ویژه قطع برق تبعات جانبی زیادی را به‌ همراه دارد. قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه اقدامات کوچک می‌تواند از وقوع بسیاری از مسائل بزرگ جلوگیری کرده یا از دامنه تاثیر آنها کم کند افزود: ما از مشکلات نمی‌ هراسیم؛ اما این روحیه نترسیدن باید از مرحله طراحی تا بهره‌ برداری وجود داشته باشد.

محمودی تصریح کرد: ما برای پایدارکردن آمادگی خود نیازمند اقداماتی همچون توجه به پژوهش، فعالیت‌ های علمی و آموزشی، مشارکت مردم، دانشگاه‌ ها و پژوهشگاه‌ ها از مرحله طراحی تا بهره‌ برداری، استفاده از ظرفیت مهندسین مشاور، نظم‌پذیری و قانونمندی و تدوین استانداردهای مورد نیاز، مقاوم‌سازی و ایمن‌ سازی، تهیه و ساخت تجهیزات امداد، برگزاری مانورها و نهادینه کردن جنبه‌ های پدافندی از مرحله طراحی تا زمان بهره‌ برداری هستیم.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon