88202060 021

10

آمار جدید از وضعیت سدهای پایتخت/ افت نگران کننده ذخایر آب سدها

افت نگران کننده سدها

یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۲

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به وجود نگرانی هایی برای آبرسنای به پایتخت در فصل گرمای سال ۹۴ گفت: به طور مرتب ذخیره سدهای تهران کاهش می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خسرو ارتقایی با اشاره به بارش‌ های مناسب در روزهای اخیر گفت: حجم بارش‌ های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۰ درصد در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش یافته و طبق داده‌ های ایستگاه‌ های برف‌ سنجی، در حوضه لتیان ۳۶ درصد در مقایسه با سال گذشته و ۶۶ درصد در قیاس با متوسط درازمدت کاهش بارش برف داشته‌ ایم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: هم‌اکنون با مصرف ذخایر باقیمانده از سال‌ های گذشته، در حال از دست دادن حجم ذخیره سدهای تهران هستیم و اگر بارندگی‌ های خوبی در بهار نداشته باشیم، با مشکل مواجه خواهیم بود.

وی افزود: در حوضه سدهای امیرکبیر و طالقان، ۵۰ درصد کاهش بارش برف در مقایسه با سال گذشته ثبت شده است. ارتقایی با اشاره به کاهش قابل توجه بارش در حوضه سدهای غرب تهران گفت: این وضعیت نشان از وضعیت نامناسب ذخیره آب در سامانه آبرسانی غرب تهران برای سال آینده دارد.

ارتقایی آورد رودخانه‌ های تهران در شرایط نرمال را حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: متاسفانه در سال‌ های گذشته این رقم به‌ طور متوسط به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته بود و این رقم در سال گذشته به ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسید؛ اما امسال پیش‌ بینی می‌ شود آورد رودخانه‌ ها کمتر از ۹۰۰ میلیون مترمکعب باشد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه بخش عمده این کمبود باید از طریق کاهش مصرف جبران شود تاکید کرد: سالانه حدود ۰.۸ درصد تا یک درصد افزایش مصرف آب در کشور داریم که این رقم در تهران سه درصد است و با صرفه‌ جویی در مصرف، این رقم حذف خواهد شد.

وی با بیان اینکه سال به سال ذخایر راهبردی خود را در سدها از دست می‌ دهیم ادامه داد: در پایان شهریورماه سال ۹۳ حجم ذخیره آب در پنج سد تامین‌کننده آب تهران ۴۴۲ میلیون مترمکعب بود که این رقم در سال ۹۴ به ۳۶۹ میلیون مترمکعب خواهد رسید و به‌ طور مرتب ذخیره این سدها کاهش می‌ یابد.

ارتقایی ادامه داد: هم‌اکنون با وجود بارندگی‌ های هفته‌ های گذشته، باز هم ۱۰ درصد ورودی سدهای تهران در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است. وی با اشاره به اقدام‌ های اجرایی برای تکمیل سامانه‌ های آبرسانی تهران گفت: تسریع در تکمیل تصفیه‌ خانه ششم تهران، تکمیل سامانه برداشت از سد ماملو و افزایش ظرفیت از یک مترمکعب به ۲.۵ مترمکعب و آغاز طرح انتقال از سد لار در سال‌ های آینده، به تامین آب تهران کمک خواهد کرد اما موضوع مهم، همراهی و توجه بیشتر مردم به وضعیت مصرف است که می‌ تواند کمک‌ موثری باشد.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon