88202060 021

10

زرینه‌رود برای احیا دریاچه ارومیه به سیمینه‌رود متصل شد

نجات دریاچه ارومیه
دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۲

مسعود تجریشی گفت: یکی از پروژه‌های مهم احیای دریاچه ارومیه اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود است که پس از اتمام پروژه و بارندگی‌های اخیر، آب جنوب استان آذربایجان غربی به پیکره دریاچه ارومیه منتقل می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس کارگروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه در حاشیه نوزدهمین جلسه کمیته هماهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه، با بیان اینکه این طرح به طول ۲۵ کیلومتر از ابتدای امسال اجرایی شده است، افزود: با توجه به رسوب‌گذاری‌های انجام شده در بخشی از دریاچه ارومیه و مصب رودخانه‌های منتهی به این دریاچه، امکان انتقال آب از زرینه‌رود به پیکره دریاچه ارومیه وجود نداشت و اتصال این رودخانه به سیمینه رود برای بهبود شرایط انتقال آب انجام شد.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از این طرح امکان انتقال آب مازاد زرینه‌رود از طریق سیمینه‌رود به پیکره موجود دریاچه را مهیا ساخته است، اضافه کرد: همزمان با انجام لایروبی‌های گسترده در طول مسیر این دو رودخانه، در شرایط حاضر حجم آب موثری به میزان حدود ۳۰ متر مکعب در ثانیه در حال جریان به سمت دریاچه ارومیه می‌باشد.

تجریشی اعتبار مصوب این طرح را بیش از ۱۷ میلیارد تومان ذکر و تصریح کرد: با تخصیص این اعتبارات به شرکت سهامی آب منطقه‌ای آذربایجان غربی و تلاش شبانه‌روزی سرانجام ورود آب به دریاچه از طریق اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود آغاز شد.

رئیس کارگروه علمی این ستاد همچنین جلوگیری از پخش آب در اراضی کم‌عمق و کاهش تبخیر و هدررفت آب ورودی به دریاچه و هدایت آن به پیکره موجود را از جمله اهداف عملیات لایروبی رودخانه‌های مهم منتهی به دریاچه ارومیه برشمرد.

وی در ادامه اجرایی کردن بازگشایی مسیر آبراهه‌های ورودی به دریاچه ارومیه، تسهیل در انتقال آب به دریاچه، رهاسازی آب از سد بوکان و کاهش ۴۰ درصد تخصیص آب مصرفی در حوزه دریاچه ارومیه را از اولویت‌های عمرانی و اجرایی برای احیای دریاچه ارومیه ذکر کرد.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon